top of page

 

 

 

 

 

 

 

 

                Притесненията нарушават вашата хармония.
     Отлагането не разрешава проблема, а само прибавя нов проблем – времето.      А времето е ценно. Всеки получава това, което заслужава.

 

Ние предлагаме в пълен обем лечението на всички хирургични заболявания на устната кухина и асоциираните с тях заболявания на челюстите и лицево-челюстната област,както и всички основни хирургични манипулации, които могат да се извършват в амбулаторни условия:

 

• Екстракция на зъби

• Екстракция на ретинирани и полуретинирани зъби (мъдреци)

• Отстраняване на кисти

• Апикална остеотомия

• Поставяне на зъбни импланти-описани са подробно в раздела имплантология

• Корекция на френулума на езика и устните

• Пародонтална хирургия

• Корекция на алвеоларния гребен

*Оперативно разкриване на зъби за ортодотско лечение

 

  Екстракция на зъби (изваждане на зъби) : безболезненото премахване на зъб или корени с минимална травма на околните тъкани след поставянето на анестезия.

 

  Екстракция на ретинирани и полуретинирани зъби (мъдреци) 

Ретинираните зъби представляват напълно оформени постоянни зъби, които не поникват в определените за всеки зъб срокове и не заемат определеното им място в зъбната редица, а остават включени в челюстната кост.

Когато зъбите са изцяло покрити от кост  се наричат ретинирани, а когато част от коронката им е пробила костта, се наричат полуретинирани.

Ретинираните зъби могат да бъдат причина за възникването на фоликулярни кисти и възпалителни процеси, а при натиск върху съседни зъби могат да предизвикат резорбция на корените им , невралгични болки и ортодонтски аномалии в положението на зъбите.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Лечението на този вид зъби се изразява в тяхното хирургично отстраняване .След местно обезболяване се отпрепарира ламбо, прави се трепанация (отстраняване) на костта покриваща зъба, луксация и екстракция на зъба, ревизия на раната, адаптиране и зашиване на ламбото и постоперативни грижи.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Отстраняване на кисти  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Кистите в лицево-челюстната област биват одонтогенни(от зъбен произход) и неодонтогенни.

Кистите в челюстта са често срещано заболяване в денталната медицина .Тъй като в ранните стадии тяхното наличие е безболезнено за пациента , често кистите биват откривани на един по-късен етап, когато тяхното отстраняване вече е наложително. Изменението на тъканите в тези случаи може да доведе до хронични дефекти на челюстта или болки при всяко едно движение на челюстта.

При невъзможност за терапевтично лечение е необходимо да се извърши лечение с помощта на хирургични методи.. Те могат да бъдат различни, в зависимост от това дали зъба се запазва или не:

• с изваждане /екстрахиране/ на зъба

• без изваждане /екстрахиране/ на зъба - т.н.апикална остеотомия- през малко прозорче се отстранява само крайната част на зъба /апекса/ заедно с гранулома или кистата.

Корекция на алвеоларния гребеноперативно отстраняване на екзостози(премахване на остри костни ръбове) и оформяне на оптимално протезно поле за целите на дефинитивното протетично лечение на горната или долна челюст.

Лечение на зъбен абсцес

Когато инфекцията, обхванала зъбната пулпа, се разрасне бактериите могат да навлязат в костта през кореновите канали и да предизвикат появата на абсцес в меките тъкани около зъба. Инфекцията може да се развие и от дълбоки пародонтални джобове (венеца около зъба), тогава се образува пародонтален абсцес. Абсцесът представлява ограничена кухина изпълнена с гной. Състоянието е силно болезнено. Понякога след излизането на гнойта в меките тъкани болката намалява, но това не означава че инфекцията е преминала. За лечението на абсцеса е необходимо да се направи инцизия (срязване на абсцеса) и да се постави дренаж (гумени или марлени ленти) на мястото на инцизията, за да се осигури изход на гнойта. Тези манипулации се извършват след поставяне на упойка, но понякога не може да се постигне пълно обезболяване, защото развилата се инфекция пречи на действието на анестетика. Когато се налага вашият зъболекар може да предпише и антибиотична терапия за определен срок според тежестта на инфекцията.

Зъбна циркумцизия

Пробивът на зъбите, особено мъдреците, понякога е затруднен и става за по-дълъг период от време.

Непробилия напълно зъб остава покрит частично от венеца. Меката тъкан не е здраво свързана със зъба и под нея остава пространство, в което се задържа плака и могат да попаднат частици от храната. Тези места са трудно достъпни, дори и невъзможни за почистване от самия пациент. Това може да доведе до чести възпаления изразяващи се в  болезненост, подуване на венеца, а понякога и образуване на абсцес. За да се премахне причината за инфекцията се прави циркумцизия – изрязване на меката тъкан покриваща зъба. Манипулацията се извършва с местна упойка и трае само няколко минути.

Хирургия

bottom of page